Scrum Master és Agile Coach közötti különbségek

A Scrum Master és az Agile Coach közötti különbségek megértése

Az agilis módszertanok terén két kulcsszerep emelkedik ki: a Scrum Master és az Agile Coach. Bár mindkettő alapvető fontosságú a csapatok agilitás felé terelésében, az agilis szervezeteken belül eltérő felelősséggel, készségekkel és befolyási övezetekkel rendelkeznek. Az e szerepek közötti árnyalatok megértése kulcsfontosságú a csapat teljesítményének optimalizálása és a folyamatos fejlesztés környezetének elősegítése szempontjából.


A cél: Az agilis evolúció irányítása

Mind a Scrum Master, mind az Agile Coach iránytűként szolgál az agilis tájon való eligazodásban, olyan környezetet teremtve, ahol a csapatok boldogulhatnak, együttműködhetnek és folyamatosan fejlődhetnek. Átfogó céljuk, hogy elősegítsék az agilis gondolkodásmódot és elveket az egész szervezetben, lehetővé téve a csapatok számára, hogy ismétlődően értéket szállítsanak, és gyorsan alkalmazkodjanak a változásokhoz.


A Scrum Master: A Scrum keretrendszer elősegítése

A Scrum középpontjában a Scrum Master áll, amelynek feladata, hogy biztosítsa a Scrum keretrendszer megértését, megvalósítását és optimalizálását a csapaton belül. A Scrum Master szolga-vezetőként működik, támogatja a csapattagokat a Scrum gyakorlatok, szertartások és szerepek megértésében és betartásában. Megvédi a csapatot a külső zavaró tényezőktől, megszünteti az akadályokat, és elősegíti az átláthatóság, az ellenőrzés és az alkalmazkodás kultúráját.


Lényegében a Scrum Master mélyen beépül a csapatba és szorosan együttműködik a csapattagokkal az együttműködés, a kommunikáció és a termelékenység fokozása érdekében. Megkönnyítik a sprinttervezést, a napi stand-upokat, a sprint revire-kat és a retrospektíveket, elősegítve egy olyan környezet kialakítását, ahol a csapat önszerveződhet, reflektálhat a folyamataira, és folyamatosan finomíthatja munkamódszereit.


Az agilis edző: A szervezeti transzformáció elősegítője

Ezzel szemben az Agile Coach tágabb szervezeti szinten működik, katalizálja az agilis átalakulást, és elősegíti az agilitás kultúráját a csapatok és részlegek között. Míg a Scrum Master a Scrum operatív megvalósítására összpontosít egy adott csapaton belül, az Agile Coach holisztikus nézetet képvisel, több csapatot és részleget irányítva az agilis elvek és gyakorlatok elfogadásában.


Az Agilis Coach változási ügynökként működik partnerségben a vezetőséggel, hogy összehangolja a szervezeti célokat az agilis értékekkel, elvekkel és keretekkel. Workshop-okat, tréningeket és coaching-okat tart, hogy a csapatokat és a vezetőket felruházza a szükséges készségekkel, gondolkodásmóddal és technikákkal ahhoz, hogy boldoguljanak egy agilis környezetben.


Sőt, az Agilis Coach fontos szerepet játszik a rendszerszintű problémák, a szervezeti szűk keresztmetszetek és a fejlesztendő területek azonosításában, a folyamatos tanulás, kísérletezés és alkalmazkodás mellett a szervezet minden szintjén. Mentorként, tanácsadóként és katalizátorként szolgálnak a változáshoz, elősegítve az innováció, az együttműködés és a folyamatos fejlesztés kultúráját.


Hasonlóságok és különbségek:

Míg a Scrum Master és az Agile Coach közös célja az agilis elvek és gyakorlatok fejlesztése, szerepük eltér a fókuszban, a hatókörben és a megközelítésben:


Hasonlóságok:

Szolgáló vezetés:

Mindkét szerepkör megtestesíti a szolgai vezetés alapelveit, a csapat és a szervezet igényeit helyezi előtérbe a sajátja felett.

Facilitáció:

Mindkét szerepkör magában foglalja a találkozók, workshopok és megbeszélések elősegítését az együttműködés, az összehangolás és a konszenzus előmozdítása érdekében.

Folyamatos fejlesztés:

Mindkét szerepkör a folyamatos fejlesztést szorgalmazza, arra ösztönzi a csapatokat és a szervezeteket, hogy reflektáljanak folyamataikra, kérjenek visszajelzést és ismétlődően alkalmazkodjanak.


Különbségek:

Hatókör:

A Scrum Master egy adott csapat keretein belül működik, míg az Agile Coach több csapaton és részlegen dolgozik, befolyásolva az egész szervezetet.

Fókusz:

A Scrum Master a Scrum keretrendszer megvalósítására és optimalizálására összpontosít a csapaton belül, míg az Agile Coach a szélesebb körű agilis elvekre, kultúrára és gyakorlatokra összpontosít szervezeti szinten.

Felelősségek:

A Scrum Master felelős a Scrum események elősegítéséért, az akadályok elhárításáért és a csapat Scrum gyakorlataival kapcsolatos coachingjáért, míg az Agile Coach felelős az agilis átalakulás előmozdításáért, a vezetőség coaching-jáért és a szervezet agilis értékekhez való igazításáért.

Hierarchia:

Az Agile Coach nem a Scrum Master főnöke. Ehelyett társakként működnek együtt, és az Agile Coach útmutatást, támogatást és mentorálást nyújt a Scrum Master-nek az agilis kezdeményezések hatékony irányításában.

Viselkedés az agilis szervezetben:

Egy agilis szervezetben a Scrum Master és az Agile Coach egyaránt megtestesíti a nyitottság, az együttműködés és az alkalmazkodóképesség elvét. Pszichológiai biztonságot nyújtanak, ahol a csapatok feljogosítva érzik magukat a kísérletezésre, a kockázatvállalásra és a kudarcokból való tanulásra. Sőt, példát mutatnak, és olyan agilis értékeket mutatnak be, mint az átláthatóság, a bizalom és a tisztelet a csapatokkal, az érdekelt felekkel és a vezetőkkel való interakcióik során.


A Scrum Master mélyen beágyazódott a csapatba, elősegítve az önszerveződés, az elszámoltathatóság és a folyamatos fejlődés kultúráját. Ők a csapat szószólóiként szolgálnak, biztosítják igényeik kielégítését és az akadályok azonnali kezelését. A Scrum Master a csapaton belüli tulajdonosi érzést és megosztott felelősséget is ápolja, ösztönzi az együttműködést és a többfunkciós szinergiát.


Hasonlóképpen, az Agile Coach változási ügynökként működik, és befolyásolja a szervezet kultúráját, struktúráját és folyamatait, hogy az agilis transzformáció sikeres legyen. Együttműködnek a vezetőkkel, hogy olyan környezetet hozzanak létre, amely elősegíti az agilis gyakorlatokat, elősegítve a kísérletezés, az innováció és az alkalmazkodóképesség kultúráját. Az Agile Coach felhatalmazza a csapatokat és az egyéneket a változások befogadására, a status quo kihívásaira és a kiválóságra való folyamatos törekvésre.


Összefoglalva, bár a Scrum Master és az Agile Coach szerepkörnek közös céljai vannak az agilitás előmozdítása és a folyamatos fejlődés elősegítése terén, fókuszuk, hatókörük és megközelítésük eltérő. Míg a Scrum Master elsősorban Scrum csapatot támogat a Scrum keretrendszer keretein belül, az Agile Coach tágabb szervezeti szinten működik, és agilis átalakulást hajt végre több csapat és részleg között. Az e szerepek közötti különbségek megértésével és egymást kiegészítő erősségeik kiaknázásával a szervezetek felgyorsíthatják az agilitás felé vezető utat, és fenntartható sikereket érhetnek el.


Online Kurzusok a VRK Agile Solutions-nál:

Ha te is el szeretnéd sajátítani a Scrum Master kompetenciákat, akkor válassz online kurzusaim közül a főoldalon.

​A kurzus megvásárlása után hozzáférést kapsz a választott kurzus teljes anyagához és bármennyiszer visszanézheted azt.

Karrierváltó vagy, de nem sikerült elhelyezkedni Scrum Master-ként?

6 hónap alatt garantálom neked, hogy segítségemmel elhelyezkedsz.

Vedd fel velem a kapcsolatot és segítek az alábbiakban:

- Megnézzük önéletrajzodat és elemezzük, majd módosítjuk szükség szerint.

- Rávilágítok gyengeségeidre, erősségeidre, ez fontos, hiszen a fejlődési tervet ez alapján tudjuk összerakni.

- Mivel magam is aktívan interjúztatok Scrum Master-eket, ezért pontosan tudom, hogy mire kell figyeljünk.

- A leggyakoribb interjú kérdéseket és azokra a helyes válaszokat megosztom veled.

- Szituációs helyzetek gyakorlunk és beszélünk át.

- Fizetned, csak akkor kell, amikor sikeresen elhelyezkedtél SM-ként.

- 6hónapon keresztül heti 2órát, azaz összesen 52 órát foglalkozom veled

Szia !

Kornél vagyok Scrum Master

A Scum Master kifejezéssel először 2020-ban találkoztam és nem sokkal ezután határoztam el, hogy átképzem magam és karrierváltásra szánom el magam. Mivel én magam is bejártam a karrierváltás nehéz, kihívásokkal teli útját, így pontosan tudom, hogy milyen nehézségekkel jár, ezért szeretnék segítséget nyújtani kurzusaimmal az erre az útra vállalkozóknak.

Scrum Master Körkép

Ingyenes videóanyag.

Iratkozz fel és kapj hozzáférést:

• Van Scrum Master Profilod?

• Elhelyezkedési lehetőségek.

• Scrum Master képesítések a piacon.

• Mire figyelj a Scrum Master interjú alatt?

• Scrum Master bérek és karrierút.

Scrum Master Kurzusokr

Alap Kurzus

Agilis tudás alapozás, hogy PSM I. vagy SMC képesítést szerezz és elindulj sikeresen a Scrum Master szakmai úton.

Haladó Kurzus

Már megvannak az alapok, de szeretnéd tudásodat továbbfejleszteni? A Haladó csomag tökéletes választás ismereteid bővítésére és szakmai tudásod elmélyítésére!

Expert Kurzus

Magabiztosan szeretnéd kezdeni az első munkanapodat mint Scrum Master? Az expert csomag felfegyverez az igazán nagy kihívások megoldására!

Legjobb ár/érték ajánlat

3 az 1-ben Kurzus

Az összes tudásanyag egy csomagban!