A Scrum Master közvetlen Felettes is?

Bevezetés

A mai vállalati környezetben a szerepek és felelősségek gyakran átfedik egymást vagy összefonódnak, ami zavart okoz azzal kapcsolatban, hogy ki mit csinál. Az olyan szerepek közötti különbségek, mint a Line Manager, a People Manager és a Scrum Master, néha nem egyértelműek. Ebben a cikkben elmélyülünk ezeknek a szerepeknek a konkrét feladataiban, és megvizsgáljuk, hogy a Scrum Master milyen menedzsernek tekinthető?



A Line Manager feladatai

1. Feladatkiosztás:

A közvetlen vezetők felelősek a feladatok és projektek kiosztásáért a csapattagokhoz az egyéni képességek, munkaterhelés és projektkövetelmények alapján. Biztosítják a munka hatékony elosztását a csapat céljainak elérése érdekében.


2. Teljesítménymenedzsment:

A közvetlen vezetők felügyelik csapattagjaik teljesítményét, rendszeres visszajelzést adnak, teljesítményértékeléseket végeznek, és meghatározzák a fejlesztendő területeket. Döntő szerepet játszanak a teljesítménycélok meghatározásában és az előrehaladás nyomon követésében.


3. Karrierfejlesztés:

A közvetlen vezetők támogatják csapattagjaik karrierjének növekedését azáltal, hogy azonosítják a fejlődési lehetőségeket, képzési vagy továbbképzési programokat ajánlanak, és útmutatást adnak az egyéneknek karrierjük és a szervezeti célkitűzések összehangolásában.


4. Konfliktusmegoldás:

A közvetlen vezetők kezelik a konfliktusokat és az interperszonális problémákat a csapatukon belül, elősegítve ezzel a pozitív munkakörnyezetet. Elősegítik a megbeszéléseket, közvetítik a nézeteltéréseket, és konstruktív megoldások érdekében dolgoznak.


5. Csapatvezetés:

A közvetlen vezetők inspirálják és motiválják csapataikat a legjobb teljesítmény elérésére. Világos jövőképet határoznak meg, elősegítik az együttműködést, és a csapattagok között az elszámoltathatóság és a kiválóság kultúráját ápolják.



A People Manager feladatai

1. Munkavállalói jólét:

A People Manager-ek prioritásként kezelik csapattagjaik jólétét és elégedettségét. Empátiát mutatnak, érzelmi támogatást nyújtanak, és egészséges munka-magánélet egyensúlyt biztosítanak a felügyeletük alatt álló egyének számára.


2. Coaching és mentorálás:

A People Manager-ek mentorként működnek, útmutatást és coachingot nyújtanak, hogy segítsenek az alkalmazottaknak készségeik fejlesztésében és teljes potenciáljuk kibontakoztatásában. Konstruktív visszajelzést adnak, és elősegítik a szakmai fejlődést.


3. Elismerés és jutalmak:

A People Manager-ek elismerik és ünneplik a csapattagok eredményeit. Tisztességes és méltányos jutalmakat támogatnak, beleértve az előléptetéseket, bónuszokat és a kiemelkedő teljesítményért járó elismerés egyéb formáit.


4. Tehetségfejlesztés:

A People Manager-ek azonosítják és ápolják a tehetségeket csapatukon belül, azonosítják a nagy potenciállal rendelkező alkalmazottakat, és lehetőséget teremtenek a növekedésre és az előrelépésre. Befektetnek a jövőbeli szerepekhez szükséges készségek és kompetenciák fejlesztésébe.


5. Munkavállalói elkötelezettség:

A People Manager-ek pozitív és befogadó csapatkultúrát hoznak létre azáltal, hogy ösztönzik a nyílt kommunikációt, visszajelzéseket kérnek, és bevonják a csapat tagjait a döntéshozatali folyamatokba. Olyan támogató környezet kialakítására törekednek, ahol a munkavállalók értékesnek és motiváltnak érzik magukat.



A Scrum Master feladatai

1. Scrum-események elősegítése:

A Scrum Master különféle Scrum-ceremóniákat segít, mint például a napi stand-upok, a sprinttervezés, a sprint review és a retrospektívek. Gondoskodnak arról, hogy ezek az események hatékonyak, célirányosak legyenek, és elősegítsék az együttműködést.


2. Akadályok eltávolítása:

A Scrum Masters azonosítja és eltávolítja azokat az akadályokat, amelyek akadályozzák a csapat fejlődését. Proaktívan kezelik a kihívásokat, például az erőforrások korlátait vagy az egymásnak ellentmondó prioritásokat, hogy fenntartsák a csapat termelékenységét.


3. Az agilis gyakorlatok népszerűsítése:

A Scrum Masters az agilis elveket és gyakorlatokat támogatja a csapaton és a szervezeten belül. Folyamatos fejlesztést, kísérletezést és alkalmazkodást ösztönöznek a jobb eredmények elérése érdekében.


4. Szolgáló vezetés:

A Scrum Masters a szolgai vezetést testesíti meg azáltal, hogy a csapat szükségleteit a sajátjaik fölé helyezi. Támogatják a csapat önszerveződését, és feljogosítják az egyéneket, hogy felelősséget vállaljanak munkájukért.


5. Coaching és mentorálás:

A Scrum Masters edzőcsapat tagjai agilis módszerekkel dolgoznak, és elősegítik a növekedési gondolkodásmódot. Segítenek a csapattagoknak megérteni szerepüket és felelősségüket a Scrum keretein belül, és ösztönzik az együttműködést és a megosztott elszámoltathatóságot.



Veszély Zónák

A Scrum Master szerepkörrel összefüggésben alapvető fontosságú, hogy megértsük a korlátokat és a lehetséges buktatókat, amelyeket el kell kerülni:

Toborzás

A Scrum Master-ek általában nem rendelkeznek felhatalmazással a felvételi döntésekben. A Scrum Master bevonása a felvételi folyamatokba összeférhetetlenséghez vezethet, és alááshatja a toborzási gyakorlat objektivitását valamint a Scrum csapat is elveszítheti bizalmáta Scrum Master felé.

Bér kérdések

A fizetés meghatározását és módosítását a HR-nek vagy a felső vezetésnek kell kezelnie. Ha lehetővé tesszük a Scrum Master számára, hogy önállóan befolyásolja a kompenzációs döntéseket, az egyenlőtlenségeket teremthet, és alááshatja a Scrum csapaton belüli következetességet.

Bónusz döntések

Hasonlóképpen, a bónuszokkal kapcsolatos döntéseknek meghatározott kritériumokon és szervezeti politikákon kell alapulniuk, amelyeket nem kizárólag a Scrum Master befolyásolhat. Az igazságos és átlátható bónuszkiosztás elősegíti a méltányosságot és a motivációt a csapaton belül, nem dönthet róla a Scrum Master egy személyben.

Teljesítmény-értékelések

A formális teljesítményértékelést a legjobb közvetlen vezetők vagy HR-szakemberek végezhetik, akik holisztikusan látják az egyéni hozzájárulásokat és a fejlesztési igényeket. A Scrum Master nem rendelkezik az átfogó értékelések elvégzéséhez szükséges perspektívával és minden kompetenciával, ami egy Krossz-funkcionális Scrum csapatban megtalálható.

Szakmai fejlődés

A szakmai fejlődés irányának meghatározása a közvetlen vezetők, az alkalmazottak és a HR együttműködésével kell, hogy történjen. Bár a Scrum Master útmutatást nyújthat, nem szabad egyoldalúan diktálniuk vagy irányítani a karrier utakat.

Következmények

A Scrum Masters bevonása a tervezett hatókörükön kívül eső területeken diszfunkcionális viselkedésekhez vezethet a csapatokon és szervezeten belül. Összeférhetetlenséget okozhat, alááshatja az elszámoltathatóságot, és csökkentheti az agilis gyakorlatok hatékonyságát. A csapatteljesítmény és a szervezeti agilitás hatékony optimalizálása érdekében alapvető fontosságú, hogy tisztában legyünk a Scrum Master szerepköreivel és felelősségivel.



Összegezve

A harmonikus és produktív munkakörnyezet előmozdítása érdekében fontos, hogy a szervezetek felismerjék és magukévá tegyék az olyan szerepkörök különálló felelősségét, mint a Line Manager, People Manager és Scrum Master. Bár minden szerep egyedi módon járul hozzá a csapat sikeréhez, a Scrum Master funkciója az Agilis módszertanon belül a hatékony együttműködés lehetővé tételére és az agilis elvek betartására összpontosít.


Ezeknek a különbségeknek a világos megértése enyhítheti a zűrzavart és megelőzheti a nem megfelelő elvárásokból eredő esetleges konfliktusokat. Azzal, hogy elismerjük, hogy a Scrum Master nem hagyományos embermenedzser, enyhíti az indokolatlan nyomást, és lehetővé teszi a manager-ek számára, hogy az alapvető felelősségükre összpontosítsanak, vagyis a csapatok felhatalmazását a hatékony értékteremtésre.


Az Agilis környezetekben kiemelkedő teljesítményre törekvő vagy ezekben a szerepkörökben hatékonyan eligazodni vágyó szakemberek számára a célzott online tanfolyamokba és képzésekbe való befektetés rendkívül előnyös lehet. Az olyan kurzusokba való beiratkozás, amelyek kifejezetten a Scrum Master, a Line Manager és a People Manager szerepkörök felelősségével és határaival foglalkoznak, felbecsülhetetlen értékű betekintést és gyakorlati stratégiákat kínálhat. Ezek a kurzusok gyakran olyan témákat fednek le, mint az agilis vezetés, a csapatdinamika, a konfliktusok megoldása és a szervezeti összehangolás.


Az online platformokon és akkreditált programokon keresztül rendelkezésre álló tudás gazdagságának kihasználásával az egyének elmélyíthetik az Agilis módszertanok megértését, és fokozhatják hatékonyságukat a csapatsegítő és vezetői szerepekben. A folyamatos tanulás és szakmai fejlődés is képessé teszi az egyéneket arra, hogy magabiztosan és hozzáértően eligazodjanak a változó munkahelyi szituációkban.


Végső soron azok a szervezetek, amelyek vállalják a szerepek egyértelműségét, és befektetnek csapataik folyamatos fejlesztésébe, jobb helyzetben vannak ahhoz, hogy fenntartható sikereket érjenek el a mai üzleti környezetben. A folyamatos fejlesztés és a szerepekre specializálódás kultúrájának előmozdításával a vállalkozások kihasználhatják az Agilis gyakorlatokban rejlő lehetőségeket, és képessé tehetik csapataikat a boldogulásra.


Online Kurzusok a VRK Agile Solutions-nál:

Ha te is el szeretnéd sajátítani a Scrum Master kompetenciákat, akkor válassz online kurzusaim közül a főoldalon.

​A kurzus megvásárlása után hozzáférést kapsz a választott kurzus teljes anyagához és bármennyiszer visszanézheted azt.


Karrierváltó vagy, de nem sikerült elhelyezkedni Scrum Master-ként?

6 hónap alatt garantálom neked, hogy segítségemmel elhelyezkedsz.

Vedd fel velem a kapcsolatot és segítek az alábbiakban:

- Megnézzük önéletrajzodat és elemezzük, majd módosítjuk szükség szerint.

- Rávilágítok gyengeségeidre, erősségeidre, ez fontos, hiszen a fejlődési tervet ez alapján tudjuk összerakni.

- Mivel magam is aktívan interjúztatok Scrum Master-eket, ezért pontosan tudom, hogy mire kell figyeljünk.

- A leggyakoribb interjú kérdéseket és azokra a helyes válaszokat megosztom veled.

- Szituációs helyzetek gyakorlunk és beszélünk át.

- Fizetned, csak akkor kell, amikor sikeresen elhelyezkedtél SM-ként.

- 6hónapon keresztül heti 2órát, azaz összesen 52 órát foglalkozom veled

Szia !

Kornél vagyok Scrum Master

A Scum Master kifejezéssel először 2020-ban találkoztam és nem sokkal ezután határoztam el, hogy átképzem magam és karrierváltásra szánom el magam. Mivel én magam is bejártam a karrierváltás nehéz, kihívásokkal teli útját, így pontosan tudom, hogy milyen nehézségekkel jár, ezért szeretnék segítséget nyújtani kurzusaimmal az erre az útra vállalkozóknak.

Scrum Master Körkép

Ingyenes videóanyag.

Iratkozz fel és kapj hozzáférést:

• Van Scrum Master Profilod?

• Elhelyezkedési lehetőségek.

• Scrum Master képesítések a piacon.

• Mire figyelj a Scrum Master interjú alatt?

• Scrum Master bérek és karrierút.

Scrum Master Kurzusokr

Alap Kurzus

Agilis tudás alapozás, hogy PSM I. vagy SMC képesítést szerezz és elindulj sikeresen a Scrum Master szakmai úton.

Haladó Kurzus

Már megvannak az alapok, de szeretnéd tudásodat továbbfejleszteni? A Haladó csomag tökéletes választás ismereteid bővítésére és szakmai tudásod elmélyítésére!

Expert Kurzus

Magabiztosan szeretnéd kezdeni az első munkanapodat mint Scrum Master? Az expert csomag felfegyverez az igazán nagy kihívások megoldására!

Legjobb ár/érték ajánlat

3 az 1-ben Kurzus

Az összes tudásanyag egy csomagban!